Zabytki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Zespół dworsko – parkowy w Szynczycach

20 lipca 2015
Przejdź do - Zespół dworsko – parkowy w Szynczycach

Dwór w Szynczycach powstał ok. 1872 roku i pierwotnie otoczony był regularnym ogrodem o obrysie prostokąta, podzielonym na kwatery czterema alejami zbiegającymi się na osi elewacji usytuowanego prawie centralnie budynku. Towarzyszyły mu, nie zachowane do dziś, zabudowania folwarczne. Poza tym, że dwór był siedzibą szlachecką pełnił też swego czasu funkcję domu letniskowego, do czego predystynowała go zarówno willowa architektura budynku jak i jego położenie w znacznym oddaleniu od drogi, w sąsiedztwie zieleni.

Czytaj więcej o: Zespół dworsko – parkowy w Szynczycach

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie

20 lipca 2015
Przejdź do - Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie

Kościół położony jest w północnej części wsi, przy szosie z Zawodzia do Biskupiej Woli, około 2,5 km od stacji PKP. Usytuowany jest na działce o formie nieregularnego owalu, okolonej starodrzewem.
Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP erygowano w 1689 roku, zanim wybudowano obecny kościół (1879-1891) istniały tutaj dwa drewniane kościoły.

Nowy, murowany kościół rozbudowano w 1905 roku i ostatecznie jest on obiektem w stylu neoromańskim z motywami neorenesansowymi. Kościół jest orientowany, główną fasadą zwrócony do ulicy. Jest to budowla murowana, z cegły, tynkowana, jednonawowa, na planie prostokąta.

Czytaj więcej o: Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie

Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie

20 lipca 2015
Przejdź do - Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie

Zespół usytuowany jest po północnej stronie drogi biegnącej z Czarnocina do Będkowa, na terenie ogrodzonego parku o rzucie zbliżonym do kwadratu. Na zespół składają się: szkoła, spichlerz, stodoła, wozownia i dom dyrektora oraz domy nauczycieli. Wzdłuż zachodniej krawędzi działki biegnie obsadzona starodrzewem aleja, od strony wschodniej znajduje się boisko sportowe, a od północy pola uprawne i sad.

W zachodniej części działki, na wydzielonej zielenią przestrzeni znajduje się budynek szkoły z kolistym gazonem na podjeździe od strony południowej. Główne wejście do budynku znajduje się w elewacji wschodniej.

Czytaj więcej o: Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie

Zespół dworsko – parkowy w Grabinej Woli

20 lipca 2015

Dwór w Grabinej Woli nie miał niestety tyle szczęścia, co poprzedni. Powstał on na początku XIX wieku i był skromnym, drewnianym budynkiem o konstrukcji zrębowej. Był to obiekt parterowy, na rzucie prostokąta z obudowanym gankiem w fasadzie zwieńczonym trójkątnym szczytem, z dachem naczółkowym krytym strzechą. Oryginalną cechą fasady było pseudoboniowanie „wycinane” w drewnie. Układ wnętrz był typowy, dwutraktowy z niewielką sienią i salonikiem na osi. Obecnie dworek jest ruiną, a jedynym zachowanym budynkiem z ówczesnego zespołu dworskiego jest murowany spichlerz pochodzący z początku XIX wieku.

Czytaj więcej o: Zespół dworsko – parkowy w Grabinej Woli

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-19
Data publikacji:2015-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:11659