Symbole - Herb i Flaga Gminy
Artykuły
Barwy i symbole Gminy Czarnocin
Herbem Gminy Czarnocin jest w polu błękitnym lilia srebrna (biała) nad dwoma złotowłosymi aniołami zwróconymi ku sobie w geście adoracji.
Flagą Gminy Czarnocin jest płat tkaniny barwy niebieskiej. Pośrodku płata umieszczono godło herbowe Gminy Czarnocin.
Pieczęcią urzędową Gminy Czarnocin jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, z godłem herbowym Gminy Czarnocin w polu i napisem: GMINA CZARNOCIN w legendzie otokowej.
Barwami Gminy Czarnocin są kolory: biały, niebieski i żółty.
Tablicą urzędową gminy jest owal, o rozmiarach: wysokość 500 mm, szerokość 400 mm z herbem Gminy w środku, otoczony barwami gminy.
Herb, flaga i pieczęć urzędowa Gminy Czarnocin są znakami prawnie chronionymi.
Autor herbu, flagi i pieczęci: Andrzej Kupski
Podstawa prawna:
- Symbole Gminy Czarnocin zostały przyjęte Uchwałą Rady Gminy Czarnocin Nr LIII/378/2023 z dnia 28 czerwca 2023 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego poz. 5963 z dnia 19 lipca 2023 r.),
- Uchwała nr 40-2100/O/2023 Komisji Heraldycznej z dnia 26 maja 2023 r.,
- Opinia pozytywna Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
nr DAP-WN.73.9.2023 z dnia 1 czerwca 2023r.
REGULAMIN UŻYWANIA HERBU GMINY CZARNOCIN
Herb Gminy Czarnocin w symboliczny sposób informuje o mieszkańcach, terytorium oraz o władzach samorządowych gminy. Prezentacje herbu gminy muszą być staranne, estetyczne i godne.
- Herb Gminy Czarnocin - obok flagi - jest najważniejszym zewnętrznym znakiem rozpoznawczo-własnościowym gminy i symbolem lokalnej społeczności.
- Herb umieszczany jest w sali obrad Rady Gminy, w pomieszczeniach Urzędu Gminy oraz na budynkach, należących do samorządowych władz Gminy Czarnocin. Prawo do wykorzystywania herbu przysługuje Wójtowi i Radzie Gminy oraz podległym im instytucjom.
- Herb umieszczany jest z okazji publicznych uroczystości gminnych w miejscu ich odbywania.
- Herb umieszczany jest w innych miejscach za zgodą Wójta Gminy.
- Herb umieszczany jest na pieczęciach herbowych, emblematach, insygniach i innych symbolach władz samorządowych Gminy.
- Godło herbowe umieszczone jest na fladze Gminy Czarnocin.
- Herb umieszczany jest na owalnej tablicy urzędowej Gminy Czarnocin.
- Herb umieszczany jest na drukach urzędowych Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Czarnocin.
- Herb może być wykorzystywany w akcjach promocyjnych, prowadzonych przez agendy Gminy, działające z upoważnienia Wójta.
- Użycie herbu przez instytucje, działające poza strukturami Gminy Czarnocin, także przez organizacje społeczne - zwłaszcza w celach handlowych i reklamowych - może nastąpić tylko za zgodą Wójta.
REGULAMIN UŻYWANIA FLAGI I BARW GMINY CZARNOCIN
Flaga Gminy Czarnocin w symboliczny sposób informuje o mieszkańcach, terytorium oraz o władzach samorządowych gminy. Należy troszczyć się, aby jej prezentacje były staranne, estetyczne i godne.
- Flaga Gminy Czarnocin jest zewnętrznym znakiem rozpoznawczym lokalnej wspólnoty terytorialnej. Jest - obok herbu gminy - najważniejszym symbolem lokalnej społeczności.
- Flaga współtworzy wystrój symboliczny sali obrad Rady Gminy oraz gabinetów Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy.
- Flagę Gminy podnosi się z okazji świąt państwowych i uroczystości lokalnych na budynkach lub przed budynkami, będącymi siedzibą samorządowych władz gminnych oraz w miejscach publicznych, wskazanych przez władze Gminy.
- Flagę Gminy w dni powszednie podnosi się na budynkach władz gminnych.
- Flaga Gminy może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli pozostaje dłużej, musi być dobrze oświetlona.
- Flaga nie może dotykać podłoża.
- W dniach żałoby, ogłoszonej przez władze państwowe lub lokalne, należy:
a) rano podnieść flagę na szczyt masztu, a następnie opuścić ją do połowy wysokości masztu,
b) wieczorem podnieść chorągiew do szczytu masztu, a następnie powoli opuszczać na dół,
c ) jeśli flaga umieszczona jest na maszcie skośnym, należy przewiązać ją czarną wstęgą.
- Na jednym maszcie można podnieść tylko jedną flagę.
- W przypadku podniesienia kilku różnych flag należy kierować się następującymi zasadami:
a) kolejność powinna odpowiadać hierarchii - państwowa, wojewódzka, powiatowa, gminna, służbowa, inne (np. szkoły, klubu sportowego, przedsiębiorstwa),
b) wśród flag zajmujących w hierarchii identyczne miejsce pierwszeństwo przysługuje zawsze fladze gospodarza,
c) wszystkie maszty muszą być jednakowej wysokości, a odległość między masztami nie może być mniejsza niż 1/5 wysokości masztu,
d) wszystkie flagi musza mieć jednakową szerokość,
e) szerokość flagi na maszcie stojącym nie może być mniejsza niż 1/6 wysokości masztu oraz nie może być większa niż 1/4 wysokości masztu; szerokość flagi na maszcie skośnym nie może być mniejsza niż 1/3 długości masztu oraz nie może być większa niż 1/2 długości masztu.
10.Flaga podniesiona musi mieć czytelne barwy i godło, nie może być brudna, pomięta i postrzępiona. Flagę zużytą należy ceremonialnie spalić, co jest jedynym godnym sposobem jej zniszczenia.
- Barwy Gminy Czarnocin tworzą otok tablicy samorządowej.
- Barwy Gminy Czarnocin mogą być wykorzystane do komponowania oprawy plastycznej uroczystości organizowanych przez Gminę.
REGULAMIN UŻYCIA OKRĄGŁEJ PIECZĘCI URZĘDOWEJ Z HERBEM GMINY
CZARNOCIN
- Dysponentem okrągłej pieczęci urzędowej z herbem Gminy Czarnocin (dalej zwanej pieczęcią herbową), są samorządowe władze lokalnej wspólnoty.
- W posiadaniu samorządowych władz Gminy Czarnocin mogą znajdować się: tłok pieczętny do odciskania w tuszu, tłok pieczętny do odciskania w materiale plastycznym (wosk, lak) oraz tłok pieczętny do wykonywania odcisków tłoczonych w papierze.
- Okrągła pieczęć herbowa zajmuje szczególne miejsce w systemie pieczęci władz samorządowych Gminy.
- Odciski okrągłej pieczęci herbowej służą do uwierzytelniania szczególnie ważnych i uroczystych dokumentów, wydawanych przez władze samorządowe Gminy,
a do takich należą: uchwały Rady Gminy, dyplomy i nominacje oraz umowy międzyregionalne. - Zgodę na odciśnięcie okrągłej pieczęci herbowej - zgodnie z zakresem uprawnień - wydaje Wójt lub Rada Gminy.
- Odciśnięcie okrągłej pieczęci herbowej pod dokumentem kończy cykl kancelaryjnych prac nad dokumentem, jest poświadczeniem przeprowadzenia kancelaryjnej kontroli czystopisu i razem z podpisem Wójta lub Przewodniczącego Rady Gminy jest świadectwem nadania mocy prawnej postanowieniom dokumentu.
- Okrągłe pieczęcie herbowe mogą być odciskane w tuszu o kolorze czerwonym, laku o kolorze czerwonym, tłoczone w papierze lub wyciskane w wosku o barwie naturalnej.
- Odciski okrągłej pieczęci herbowej, wykonane w tuszu, wosku, laku lub tłoczone w papierze powinny być umieszczane na dokumencie bezpośrednio pod tekstem.
- Szczególnie uroczyste dokumenty uwierzytelnione mogą być pieczęcią wykonaną w wosku umieszczoną w metalowej lub drewnianej puszcze, przywieszonej do dokumentu na jedwabnych sznurach o barwach gminy.
- Miejscem ceremonialnego przechowywania i eksponowania okrągłej pieczęci herbowej jest gabinet Wójta.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2024-03-06 |
Data publikacji: | 2024-03-06 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Bartłomiej Ostalak |
Liczba odwiedzin: | 1710 |