30 października 2023


Wójt Gminy Czarnocin informuje o trwającej akcji liczenia dzików, która ma związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zleciło na podstawie umowy Instytutowi Technicznemu Wojsk Lotniczych (ITWL) realizację zadania identyfikacji i liczenia dzików za pomocą nowoczesnych zestawów składających się z pojazdów interwencyjnych oznakowanych logo ITWL oraz dronów (BSP AtraxASF i GDU S400).
Ze względu na potencjalne kierunkowe rozprzestrzenienie się afrykańskiego pomoru świń obszar wytypowany do liczenia populacji dzików w ramach ww.
zadania obejmuje obwody łowieckie zlokalizowane w woj. łódzkim, mazowieckim, opolskim i świętokrzyskim w następujących powiatach (wraz z
orientacyjnymi terminami oblotów):
1) województwo łódzkie:
- powiat łódzki wschodni – październik;
- powiat tomaszowski – październik;
- powiat piotrkowski – październik/listopad;
- powiat opoczyński – październik/listopad;
- powiat radomszczański – listopad/grudzień;
- powiat pajęczański – listopad/grudzień;
- powiat wieluński – grudzień.
2) województwo mazowieckie:
- powiat makowski – listopad;
- powiat przasnyski – listopad.
3) województwo opolskie:
- powiat kluczborski – grudzień;
- powiat oleski – grudzień.
4) województwo świętokrzyskie:
- powiat konecki – listopad;
- powiat włoszczowski – listopad.
1 września 2023
Do końca sierpnia rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok i 2022 rok, mogą ubiegać się o płatność dla małych gospodarstw. Stawka ryczałtowa wynosi 225 euro/ha i nie może przekroczyć 1125 euro na gospodarstwo.
Oprócz płatności ryczałtowej rolnik otrzyma następujące dopłaty (o ile się o nie ubiegał):
- przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową oraz płatność do tytoniu),
- płatności ONW,
- płatności ekologiczne,
- płatności rolno - środowiskowo - klimatyczne,
- płatności zalesieniowe.
Natomiast ten, kto zdecyduje się ubiegać o płatność dla małych gospodarstw, nie otrzyma:
- podstawowego wsparcia dochodów,
- płatności redystrybucyjnej,
- płatności dla młodych rolników,
- płatności związanych z produkcją do upraw oraz zwierząt,
- płatności w ramach ekoschematów.
Czytaj więcej o: Płatność dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich1 sierpnia 2023
Wójt Gminy Czarnocin informuje,
Każdy rolnik, który chce odzyskać w II naborze wniosków część kosztów zakupu oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej powinien w terminie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. złożyć odpowiedni wniosek do wójta wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentujące zakup oleju napędowego:
• w terminie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - jako załączniki do wniosku o zwrot podatku w ramach niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków przysługującego w 2023 r. w ilości 110 l/1 ha UR i 40 l/1 DJP bydła;
• w terminie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. - jako załączniki do wniosku o zwrot podatku w ramach limitu przysługującego w 2023 r. w ilości 40 l/1 DJP owiec, kóz i koni oraz 4 l/1 szt. świń.
W II terminie składania wniosków (1-31 sierpnia 2023 r.) stawka zwrotu podatku wynosi:
- 2 zł1/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - do wysokości niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków na użytki rolne i utrzymywane bydło;
• 2 zł2/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - na utrzymywane świnie owce, kozy i konie
• 1,20 zł/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. - na utrzymywane świnie owce, kozy i konie.
12 czerwca 2023


Od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.
O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy lub ich małżonkowie, którzy:
- ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy;
- w roku 2022 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku;
- posiadają nadany numer identyfikacyjny;
- wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
Wsparciem objęte są również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc może zostać przyznana także na wniosek jego małżonka.
Czytaj więcej o: Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych – 1 czerwca rusza nabór wniosków