Zespół dworsko – parkowy w Grabinej Woli

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 lipca 2015

Dwór w Grabinej Woli nie miał niestety tyle szczęścia, co poprzedni. Powstał on na początku XIX wieku i był skromnym, drewnianym budynkiem o konstrukcji zrębowej. Był to obiekt parterowy, na rzucie prostokąta z obudowanym gankiem w fasadzie zwieńczonym trójkątnym szczytem, z dachem naczółkowym krytym strzechą. Oryginalną cechą fasady było pseudoboniowanie „wycinane” w drewnie. Układ wnętrz był typowy, dwutraktowy z niewielką sienią i salonikiem na osi. Obecnie dworek jest ruiną, a jedynym zachowanym budynkiem z ówczesnego zespołu dworskiego jest murowany spichlerz pochodzący z początku XIX wieku.

Spichlerz jest budynkiem na planie prostokąta o oskarpowanych narożnikach, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Dach jest niewysoki, dwuspadowy, kryty papą. W wyniku parcelacji majątku spichlerz wraz z parkiem, na terenie którego się znajduje, trafił w ręce gminy i został przeznaczony na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej Grabina Wola, która użytkowała go do 1998 roku, kiedy to całość została sprzedana osobie prywatnej.

Zabytkowy park zachował się do czasów współczesnych w dawnych granicach. Obecny park zajmuje powierzchnię 4,5 ha, w tym staw o powierzchni 700 m2. Założenie obejmuje część ozdobną oraz gospodarczą przylegającą do drogi powiatowej nr 30156 z Kruszowa do Kalskiej Woli, która stanowi północną granicę parku. Zachodnią granicę tworzy szpaler z odrośli grabów pospolitych podsadzonych tarniną.

Południowa granica biegnie wzdłuż rowu, przy którym rosną stare drzewa: jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe i wierzby białe. Granica wschodnia biegnie wzdłuż pola ornego a dalej łąki. Stary i nowy wjazd do parku prowadzi od strony północnej. Frontową część parku oddziela od dawnego podwórza szpaler z drzew: kasztanowce białe, klony zwyczajne i jesiony wyniosłe. Dużą ozdobą parku jest staw i rosnące przy nim drzewa.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-20
Data publikacji:2015-07-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Zielonka
Liczba odwiedzin:4446