SZKOLENIE DLA ROLNIKÓW Z ZAKRESU DOPŁAT BEZPOŚREDNICH

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 marca 2019

W dniu 12 marca 2019 r w Urzędzie Gminy Czarnocin odbyło się szkolenie dla rolników zorganizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Piotrkowie Tryb oraz Wójta Gminy Czarnocin Roman Miksę. Szkolenie prowadzone było przez zastępcę kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Piotrkowie Tryb. oraz pracownika Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Tematem szkolenia były zmiany w systemie dopłat bezpośrednich oraz nowe wymogi prawa wodnego w zakresie nawożenie azotem. Rolnicy zostali poinformowani o zmianach jakie w tym roku nastąpią przy wypełnianiu wniosków. Przyjęta przez Radę Ministrów na początku 2019 roku nowelizacja ustawy dot. płatności bezpośrednich. zakłada składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. Rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), którzy potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego będą mogli zamiast wniosku o przyznanie płatności skorzystać z ułatwienia i złożyć stosowne oświadczenie. Z takiej możliwości w 2018 r. skorzystało ok. 400 tys. rolników., czyli ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego. Rolnicy zainteresowani złożeniem oświadczeń mogli to zrobić w placówkach ARiMR w terminie od 15 lutego do 14 marca, na właściwym formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Możliwość składania oświadczeń dotyczy tylko gospodarstw do 10 ha powierzchni gruntów ornych (powyżej tej granicy wymagana jest już dywersyfikacja upraw, co wymaga wskazywania we wniosku poszczególnych upraw) pod warunkiem że w ich uprawach nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do informacji zawartych we wniosku lub oświadczeniu z poprzedniego roku.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie, podobnie jak w roku ubiegłym należy składać elektronicznie, w terminie  od 15 marca do 15 maja.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-14
Data publikacji:2019-03-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna Krych
Liczba odwiedzin:162