72. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 sierpnia 2016

„Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych krwawy trud -
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramię w ramię stanie lud(…)”

Fragment utworu pt.: „Warszawskie dzieci”

Dziś o godzinie 17:00 na terenie całego kraju  zabrzmią syreny i dzwony kościelne, a ruch w Warszawie ustanie na minutę, to wszystko w hołdzie Warszawskim Powstańcom.

31 lipca, po uzyskaniu informacji, że czołgi sowieckie są już na obrzeżach Pragi, Komenda Głowna Armii Krajowej podjęła decyzję (zaaprobowaną przez Delegata Rządu) o rozpoczęciu walki 1 sierpnia o godzinie 17 (godzina „W”). Siły AK liczyły łącznie ok. 50 tys. żołnierzy, dysponujących 6 tys. sztuk broni palnej, 45 tys. granatów i zapasem amunicji na 2–3 dni walki; jednostki innych organizacji grupowały ok. 2,5 tys. żołnierzy, tym czasem garnizon niemiecki liczył prawie 20 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy i policjantów, ponadto w mieście znajdowały się liczne pododdziały jednostek kierowanych na front. Niemcy spodziewali się wybuchu powstania od dawna, od wiosny 1944 umacniali obiekty zajmowane w mieście. Prowadzona w pośpiechu i półjawnie mobilizacja sił powstańczych sprawiła, że rozkaz nie dotarł na czas do części dowódców i oddziałów, a w wielu rejonach miasta doszło do potyczek przed godziną „W”, co zaalarmowało siły niemieckie (odpadł największy atut sił powstańczych — zaskoczenie); powstanie rozpoczęło ok. 23 tys. żołnierzy (tylko 10% uzbrojonych) ogólnym szturmem na rozrzucone po całym mieście niemieckie punkty oporu.

Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II Wojny Światowej. ( źródło: http://encyklopedia.pwn.pl )

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-08-01
Data publikacji:2016-08-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Stępień
Liczba odwiedzin:2635