Czarnocin z prawem do wszystkich świetlic wiejskich

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 sierpnia 2019

Działania podjęte od początku kadencji 2014-2018 i kontynuowane obecnie w zakresie porządkowania i regulacji stanu własności nieruchomości będących w zarządzie Gminy Czarnocin przynoszą kolejne efekty. 2 sierpnia 2019 Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa oraz Prezes Zarządu Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „JOGO” Krzysztof Jankowski i Członek Zarządu Zdzisław Lech Pać podpisali akt notarialny na mocy, którego działka o nr 88 o pow. 0,0939 ha, w miejscowości Kalska Wola, została przekazana Gminie Czarnocin w drodze darowizny. Obecnie budynek znajdujący się na działce zaadoptowany jest już na świetlicę wiejską. Mieszkańcy w ramach funduszu sołeckiego uporządkowali teren wokół budynku oraz postawili tam altanę. Jest to ostania świetlica wiejska, której stan prawny został uregulowany na terenie gminy.

Przypomnijmy, że Gmina Czarnocin  od początku ubiegłej kadencji (2014 – 2018) wiele starań poświęciła na uporządkowanie własności gruntów położonych na jej terenie. Skutkiem tych działań jest sporządzenie aktu własności działki, na którym mieści się Urząd Gminy a za sukces uznać należy również fakt odzyskania działki nr 1737/2 znajdującej się w centrum Czarnocina, która przez wiele lat po prostu  „straszyła” swym nieuporządkowaniem.  Położono również duży nacisk na regulację stanu własności działek drogowych zakończonych pozytywnie w stosunku do 33 dróg i ulic. Decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 23.stycznia 2018r. gmina przejęła również dwie działki w Biskupiej Woli o łącznej powierzchni 0,24ha. W 2018r. samorząd gminy wskutek darowizny od Starostwa Powiatowego przejął również nieruchomość przy ul. Reymonta 7, co znacznie zwiększyło zasób mieszkań komunalnych gminy. Jak wynika z raportu o stanie gminy, tylko w samym 2018 r. powierzchnia gruntów będących własnością gminy zwiększyła się o ponad 24 ha, a wartość majątku wzrosła o kwotę  6 mln 678 tyś zł.

Przy wsparciu Gminy Czarnocin udało się również  uregulować stan prawny wszystkich nieruchomości, w których swoje siedziby mają Ochotnicze Straże Pożarne. Często stan prawny nieruchomości jest głównym wyznacznikiem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację inwestycji. Brak takich uregulowań uniemożliwiał realizacje wielu działań. Na dzień dzisiejszy tytuł prawny do nieruchomości posiadają wszystkie OSP z gminy Czarnocin.

Ogromnie się cieszę, że poprzez sfinalizowanie darowizny działki, na której mieści się świetlica wiejska w Kalskiej Woli, zakończyliśmy proces uporządkowania własności wszystkich  świetlic wiejskich na terenie gminy. Dzięki temu możemy prowadzić inwestycje, realizować fundusz sołecki, czynić starania o środki zewnętrzne na poprawę infrastruktury tych obiektów, ale co najważniejsze nasi mieszkańcy mogą bez ograniczeń korzystać z tych obiektów– mówi Wójt Roman Miksa. Obecnie są przygotowywane kolejne wnioski na pozostałe drogi, tak aby korzystając np. z Funduszu Dróg Samorządowych lub innych źródeł można było poprawiać jakość nawierzchni na kolejnych odcinkach dróg.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-06
Data publikacji:2019-08-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna Krych
Liczba odwiedzin:153