Jesteś tutaj: Start

Najnowsze aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Dzięki uprzejmości Lokalnej Grupy Działania "BUD-UJ RAZEM" w czerwcu br. przy współpracy z mieszkańcami naszej gminy, nagraliśmy spot prezentujący obszar Gminy Czarnocin.

Zapraszamy na emisję!

 

 

 

Artykuły

Przerwy w dostawie energii w dniu 23.03.2018r.

19 marca 2018

PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź Rejon Energetyczny Piotrków Tryb. informuje, że w związku z przeprowadzanymi pracami eksploatacyjnymi nastąpią przerwy w dostawie energii elektrycznej dla miejscowości

w godz. 08.00 - 15.00    Czarnocin ul. Główna nr 145 do 241 i 146 do 158, Reymonta nr 1 do 7, Leśna, Tuszyńska nr 1 do 7 i 2 do 16

Wyłączone m.in. : Sklep „ALEK”, Sala Bankietowa „BACHUS”,  Piekarnia, CPN, Biuro Rachunkowe, Sklepy

w dniu 23 marca 2018 rok

Czytaj więcej o: Przerwy w dostawie energii w dniu 23.03.2018r.

Targowiska gminne - rozmowa z Wójtem Gminy Czarnocin

16 marca 2018

Wiele gmin modernizuje stare targowiska lub stara się o środki na nowe m.in. przy wsparciu z PROW. Zdaniem samorządowców mieszkańcy i władze lokalne chcą budowy targowisk z kilku powodów.

Poniżej link do artykułu.

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/targowiska-gminne-zapewnia-bezpieczny-handel-i-lad-przestrzenny

Czytaj więcej o: Targowiska gminne - rozmowa z Wójtem Gminy Czarnocin

Koncert „Drogi Niepodległości- Żołnierze Wyklęci”

13 marca 2018
Powiększ zdjęcie

W minioną niedzielę w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie odbyło się widowisko słowno-muzyczne poświęcone uczczeniu pamięci tych, którzy walczyli o prawdziwą niepodległość jeszcze wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Koncert z udziałem artystów Bartłomieja Kurowskiego i Pawła Piekarczyka został zorganizowany dzięki współpracy Przewodniczącej Piotrkowskiego Klubu „Gazety Polskiej” Beaty Dróżdż oraz Wójta Gminy Czarnocin Romana Miksy. Poprzez organizację tej uroczystości chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę nie tylko jako tzw. Żołnierze Niezłomni ale wszystkim, którzy poświęcali swoje zdrowie i życie po to aby nasze pokolenie mogło żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie – powiedział Wójt Roman Miksa. Święto poświęcone Niezłomnym Żołnierzom zostało ustanowione Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 roku i po raz pierwszy obchodzone było 1 marca tegoż roku. Od tamtej pory corocznie organizowane są różne formy przywrócenia i uczczenia pamięci tych, którzy nie tylko zbrojnie, ale w różny sposób  walczyli i zabiegali o niepodległość Polski. Tegoroczne obchody tego święta, bardzo dobrze wpisują się w uroczystości związane z okrągłą rocznicą 100-lecia Odzyskania Niepodległości w 1918r. przez Polskę, których na terenie naszej gminy będzie w ciągu całego roku jeszcze bardzo wiele – dodał w swoim krótkim wystąpieniu Wójt zapraszając zebranych do udziału w tych wydarzeniach

Czytaj więcej o: Koncert „Drogi Niepodległości- Żołnierze Wyklęci”

Uroczysty Dzień Sołtysa w Teatrze Wielkim w Łodzi z udziałem sołtysów z Czarnocina.

13 marca 2018
Powiększ zdjęcie

Od kilku lat w Polsce 11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. W tym roku w Teatrze Wielkim w Łodzi na zaproszenie Zarządu Województwa łódzkiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Jana Tobiasza zebrało się ponad 1200 reprezentantów najniższego szczebla władzy samorządowej z niemal wszystkich gmin województwa łódzkiego. Gminę Czarnocin reprezentowała dość liczna grupa w składzie: Pytel- Domańska Ewelina, Kozub Renata, Rejniak Zbigniew, Stępnicki Mirosław, Ścieszko Józefa, Zajdler Honorat, Malinowski Sławomir, Szymańska Ilona, Toszek Renata, Wójcik Katarzyna, Misiak Renata, Fijałkowska Ewa oto sołtysi z terenu gminy Czarnocin. W uroczystościach udział wzięli również sołtysi seniorzy: Klimczak Bogdan, Burda Jerzy, Kubus Józef oraz Wójt Gminy Roman Miksa i Radni Roman Cieplucha i Ireneusz Caban.

Czytaj więcej o: Uroczysty Dzień Sołtysa w Teatrze Wielkim w Łodzi z udziałem sołtysów z Czarnocina.

Szkolenie ASF

9 marca 2018
Powiększ zdjęcie

W obliczu nowych obowiązków spoczywających na rolnikach po wejściu w życie 28 lutego 2018 r. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego br. w sprawie nowych zasad kontrasekuracji w piątek 2 marca z inicjatywy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Oddział w Łodzi oraz Wójta Gminy Czarnocin Romana Miksy zostało zorganizowane szkolenie dla rolników. Spotkanie  w głównej mierze zdominował temat Afrykańskiego Pomoru Świń, który stanowi coraz bardziej realne zagrożenie dla powiatu piotrkowskiego będącego zagłębiem produkcji trzody chlewnej i również gminy Czarnocin, w której według stanu na styczeń br. znajduje się 39 500 sztuk świń hodowanych w 546 stadach. Licznie zebranym rolnikom szerokich informacji w zakresie wprowadzenia i przestrzegania zasad bioasekuracji udzielił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim Paweł Śpiewak.

Czytaj więcej o: Szkolenie ASF

PISANKI WOSKIEM MALOWANE

9 marca 2018
Powiększ zdjęcie

W ubiegłym tygodniu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czarnocin uczestniczyły w warsztatach zdobienia jaj metodą woskowania.

Chrześcijańska tradycja zdobienia jajek sięga 5000 lat wstecz, a wywodzi się z pogańskich obyczajów. Najstarsze umalowane jajko pochodzi z Mezopotamii. Do Europy zwyczaj malowania pisanek przynieśli Persowie. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki zostały odnaleziona podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu. Pisanki zostały włączone do elementów symboliki wielkanocnej. Oznaczają one rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Najprostsze pisanki są barwione na jeden kolor, bez żadnych wzorów. Nazywa się je malowankami, kraszankami lub byczkami. Dziś ozdabianie jajek to prawdziwa sztuka. Cepelie i kiermasze regionalne prześcigają się w oferowaniu coraz piękniejszych pisanek.

Czytaj więcej o: PISANKI WOSKIEM MALOWANE