KISZONE PYSZNOŚCI W WOLI KUTOWEJ.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 listopada 2017

W minioną sobotę w sali OSP w Woli Kutowej odbyło się podsumowanie projektu pn.: „Kiszone pyszności dla naszych i gości - tradycjami i rymami malowane" realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną z Woli Kutowej przy współpracy z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich.
Podsumowanie rozpoczęło się od prezentacji słowno-muzycznej dzieci z Woli Kutowej. W przedstawieniu wykorzystane zostały głównie wiersze napisane przez twórczynie ludową Panią Urszulę Klimczak. Wiersze te wydane zostały w publikacji tomiku pt. „Tradycje rymami malowane” w ramach realizacji projektu. Występ dzieci i młodzieży połączony został z prezentacją multimedialną ukazującą realizację całego projektu, począwszy od pierwszego spotkania organizacyjnego, poprzez spotkania podczas których kiszono kapustę oraz inne warzywa.

Po przemówieniach zaproszonych gości, organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnego stołu, prezentując szeroką gamę smakołyków: bigos, kapustę z grochem, kapuśniak, zupę ogórkową, pierogi z kapustą, paszteciki… i wiele, wiele innych potraw opartych na kiszonych warzywach.

 

O walorach kiszonych warzyw w rymowany sposób mówiła Pani Urszula Klimczak:

 

Bogactwo witamin w kapuście schowane

Już od dawnych wieków było ludziom znane.

Kiszono kapustę, deptano nogami,

By później ze smakiem jadać ją garściami.

 

Od zarania znano ogórków kiszenie.

Bo były pomocne na przednówku-

Gdy puste były kieszenie

 

Kapustą surową okładano kolana,                                    

Gdy w nich ból czasami był nie do wytrzymania   

 

W podsumowaniu projektu udział wzięli: proboszcz parafii WNMP ks. kanonik Bogdan Jeleń, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leon Fortak, Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa,  Sekretarz Gminy Honorata Krajewska,  Skarbnik Gminy Krystyna Lula,  Pani Dorota Adamek - pracownik Powiatu Piotrkowskiego, Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet Janina Glonek oraz mieszkańcy sołectwa Wola Kutowa.

Projekt pn.: „Kiszone pyszności dla naszych i gości - tradycjami i rymami malowane" współfinansowany jest ze środków Powiatu Piotrkowskiego w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-28
Data publikacji:2017-11-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Stępień
Liczba odwiedzin:542