Witamy na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.Współpraca z węgierską gminą Öttevény

Artykuły

List od partnerskiej Gminy Otteveny w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

8 maja 2020

Węgrzy świętowali z Polakami odzyskanie niepodległości

21 listopada 2019
Przejdź do - Węgrzy świętowali z Polakami odzyskanie niepodległości

12 listopada br. gościliśmy w naszym urzędzie delegację z partnerskiej gminy ÖTTEVÉNY z burmistrzem gminy Bider Zsoltem na czele. Delegacja węgierska przybyła do Polski na kilkudniową wycieczkę w związku z obchodami w naszym kraju kolejnej – 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas swojej wizyty węgierska delegacja odwiedziła miasto Tarnów, gdzie znajduje się ławka z flagami narodowymi Polski i Węgier, symbolizująca przyjaźń polsko – węgierską. Tarnów, dla Węgrów, jest ważny również ze względu na to, iż jest miejscem narodzin, spoczynku i mauzoleum gen. Józefa Bema – ikony walki o niepodległość Węgier, naczelnego wodza powstania węgierskiego z lat 1848 -1849. Węgrzy, podczas wizyty w Polsce, uczestniczyli także, 11 listopada  w uroczystych obchodach niepodległości  Polski na Placu Piłsudskiego w Warszawie. 12 listopada, na zakończenie swojej wyprawy do naszego kraju przybyli do swojej partnerskiej gminy Czarnocin. Podczas wizyty w urzędzie gminy  nasi węgierscy przyjaciele mieli możliwość uczestniczyć w części posiedzenia sesji Rady Gminy Czarnocin, podczas której Radni obradowali m.in nad uchwałami podatkowymi. Delegacja podczas wizyty, spotkała się także z dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnocinie Mileną Dzięcielewską aby omówić możliwości współpracy w zakresie kultury.

Z depeszą na Węgry

29 października 2019
Przejdź do - Z depeszą na Węgry

23 października Węgrzy obchodzą swoje święto narodowe – Dzień Republiki. Święto to ma również związek z naszym krajem, ponieważ to właśnie 23 października 1956 miała miejsce manifestacja budapeszteńskich studentów wyrażająca poparcie dla polskich robotników w Poznaniu, do której pod pomnikiem Józefa Bema zaczęły dołączać się spontanicznie tłumy mieszkańców stolicy. Manifestacja przerodziła się w demonstrację o charakterze patriotycznym, domagającą się zmian o charakterze gospodarczym i politycznym. Wielotysięczny tłum udał się przed siedzibę parlamentu węgierskiego i przed siedzibę węgierskiego radia, domagając się odczytania na falach postulatów liberalizacji systemu politycznego i usprawnienia gospodarki. Wydarzenia tego dnia rozpoczęły powstanie węgierskie 1956 roku, które trwało do 10 listopada.

Dla wyrażenia pamięci tego wydarzenia Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa przesłał do burmistrza węgierskiej gminy Öttevény  Bider Zsolta depeszę, w której oprócz słów  uznania dla narodowej przyjaźni polsko – węgierskiej, złożył w imieniu całego samorządu Gminy Czarnocin gratulacje z powodu wyboru Bider Zsolta na burmistrza kolejnej kadencji.

 

Partnerska umowa pomiędzy Gminą Czarnocin i węgierską Gminą Öttevény

29 października 2019
Przejdź do - Partnerska umowa pomiędzy Gminą Czarnocin i węgierską Gminą Öttevény

21 września 2019 roku zapisał się w wyjątkowy sposób na kartach historii gminy Czarnocin. Tego to dnia przedstawiciele węgierskiej gminy Öttevény i polskiej gminy Czarnocin, na urodzajnej glebie historycznych związków obu narodów, podpisali umowę o partnerskiej współpracy, i tym samym posadzili drzewo, rodzące owoce współpracy dla przyszłego pokolenia, które to zobowiązali się wspólnie i wiernie pielęgnować.

        

Czytaj więcej o: Partnerska umowa pomiędzy Gminą Czarnocin i węgierską Gminą Öttevény

Wizyta przedstawicieli węgierskiej gminy ÖTTEVÉNY w gminie Czarnocin

29 października 2019
Przejdź do - Wizyta przedstawicieli węgierskiej gminy ÖTTEVÉNY w gminie Czarnocin

W czerwcu przedstawiciele węgierskiej gminy ÖTTEVÉNY odwiedzili naszą gminą. Podczas wizyty mieli możliwość m.in zapoznać się ze strukturą funkcjonowania naszego Urzędu jak i placówek oświatowych znajdujacych się na terenie naszej gminy, odbyli samochodową wycieczkę po  terenie naszej gminy, odwiedzili Strażnicę OSP w Tychowie, a także wzięli udział w festynie zorganizowanym na powitanie lata przez OSP Zamość.

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z pobytu naszych węgierskich przyjaciół na polskiej ziemi w Gminie Czarnocin.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem gminy Czarnocin

29 października 2019
Przejdź do - Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem gminy Czarnocin

23 marca każdego roku obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP.
         Węgrzy od setek lat są bliskimi przyjaciółmi naszego narodu. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki ...". Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: "Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi".

 

Czytaj więcej o: Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem gminy Czarnocin

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-25
Data publikacji:2019-10-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Bartłomiej Ostalak
Liczba odwiedzin:443