OSP Zamość

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Straż Pożarna w Zamościu zawiązana została 20 września 1947 roku z inicjatywy Franciszka Wachnika, mieszkańca wsi Zamość i jednocześnie wójta gminy Będków. Mieszkańcy wsparli inicjatywę, opodatkowali się, a z tych środków zakupiona została sikawka ręczna i węże. Za lokal dla straży posłużył poniemiecki barak, który wyremontowano i doprowadzono do stanu używalności. W kolejnych latach zakupiono beczkę na wodę i pięć kompletów umundurowania oraz dokonano kapitalnego remontu drewnianego baraku.

W 1963 roku straż otrzymała motopompę z kompletem wyposażenia. Jednostka przeszła z konno-ręcznej metody gaszenia pożarów na konno-mechaniczną. W tym czasie też zrodziła się myśl o budowie nowego budynku dla straży. Zakupiono plac i po wielu staraniach pozyskano fundusze w 1967 roku rozpoczęto budowę strażnicy. Kontynuowaną ją do roku 1969. Należy zaznaczyć, iż mimo wsparcia z instytucji powiatowych mieszkańcy także partycypowali w kosztach budowy, oraz pracowali przy budowie w czynie społecznym. W roku 1971 jednostka otrzymała z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Łodzi lekki samochód pożarniczy marki Żuk/A15. W 1972r. strażacy otrzymali z powiatu drugą motopompę z wyposażeniem oraz składany zbiornik brezentowy na wodę o pojemości 2500 litrów. Ochotnicza Straż Pożarna w Zamościu brała udział w wielu zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując znaczące miejsca. W 1977 roku w czasie Jubileuszu trzydziestolecia założenia jednostki, mieszkańcy Zamościa oraz częściowo Zawodzia, ufundowali dla straży sztandar.

W 1983 r. przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich przy strażnicy dobudowana została przechowalnia sprzętu oraz świetlica. Wykopana została także studnia głębinowa i poprowadzona woda do budynku. Obecnie OSP funkcjonuje dzięki dotacjom gminy i darowiznom sponsorów.

 

Struktury Zarządu.

OSP ZAMOŚĆ

Nr KRS: 0000259153

L.p.

Funkcja

Imię i nazwisko

1.      

Prezes

Jan Ceranka

2.      

Wiceprezes – Naczelnik

Marcin Kisiel

3.      

Członek

Mariusz Owczarek

4.      

Z-ca Naczelnika

Wojciech Siciński

5.      

Sekretarz

Roman Cieplucha

6.      

Skarbnik

Andrzej Pach

7.      

Gospodarz

Tomasz Glonek

8.      

Kronikarz

Jan Ceranka

9.      

Członek

Edward Bednarek

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Zielonka
Liczba odwiedzin:4142