PISANKI WOSKIEM MALOWANE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 marca 2018

W ubiegłym tygodniu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czarnocin uczestniczyły w warsztatach zdobienia jaj metodą woskowania.

Chrześcijańska tradycja zdobienia jajek sięga 5000 lat wstecz, a wywodzi się z pogańskich obyczajów. Najstarsze umalowane jajko pochodzi z Mezopotamii. Do Europy zwyczaj malowania pisanek przynieśli Persowie. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki zostały odnaleziona podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu. Pisanki zostały włączone do elementów symboliki wielkanocnej. Oznaczają one rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Najprostsze pisanki są barwione na jeden kolor, bez żadnych wzorów. Nazywa się je malowankami, kraszankami lub byczkami. Dziś ozdabianie jajek to prawdziwa sztuka. Cepelie i kiermasze regionalne prześcigają się w oferowaniu coraz piękniejszych pisanek.

Cykl warsztatów zdobienia jaj, dla pań z terenu gminy Czarnocin, przeprowadziła Pani Agnieszka Radomska członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Spotkania skierowane do wszystkich kobiet z gminy Czarnocin odbyły się w sołectwach Tychów, Szynczyce i Czarnocin. „Pisanki to jajka ozdabiane techniką woskową (batikową). Polega ona na nałożeniu wzoru z roztopionego wosku za pomocą pisaczka, czyli patyczka z wbitą szpilką. Moczy się go w gorącym wosku i nakłada na jajko. Kiedy pisanka wysycha wkłada się ją do barwnika, aby nabrała kolorów – tak w skrócie technikę zdobienia jaj wyjaśniła Pani Agnieszka.

Możliwość podziwiania przygotowanych przez Panie pisanek, jak i degustacji różnych potraw możliwa będzie w niedzielę 18 marca w Sali gimnastycznej ZSG w Czarnocinie podczas imprezy kulturalnej pn. „Koszyczek Wielkanocny Gminy Czarnocin” na którą bardzo serdecznie zaprasza Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-03-09
Data publikacji:2018-03-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna Krych
Liczba odwiedzin:607