Gotowi do walki z suszą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 lipca 2015

"Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia udzielania pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Dlatego zachęcam komisje samorządowe, zatwierdzone przez wojewodów, o jak najszybsze szacowanie poziomu strat na polach rolników" - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.   

Z informacji uzyskanych z województw wynika, że (stan na 6 lipca 2015 r). wynika, że:

  • w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz kujawsko- pomorskim zostały powołane przez wojewodów komisje, które rozpoczęły szacowanie w gospodarstwach rolnych strat spowodowanych suszą,
  • w województwie łódzkim powołane zostały komisje, które przygotowują się do szacowania szkód,
  • w województwach: lubuskim, opolskim, śląskim i mazowieckim - trwają prace nad powołaniem komisji,
  • w województwach: podlaskim, dolnośląskim i pomorskim - dotychczas do wojewodów nie zgłoszono wystąpienia szkód spowodowanych suszą i nie zostały powołane komisje do szacowania szkód.

"Jest sucho. Niedobory wody występują na terenie całej Polski. Sytuacja krytyczna występuje głównie w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim. Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa. Ale podstawową zasadą udzielania tej pomocy jest powołanie przez wojewodę komisji na wniosek jednostek samorządu terytorialnego. Ona szacuje straty i w zależności od tego jaki jest poziom strat będą podejmowane różne działania.  Tak więc zachęcamy komisje samorządowe, zatwierdzone przez wojewodów, do jak najszybszego sumowania tego poziomu strat" - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.

Producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z następujących form pomocy:

1) z kredytów preferencyjnych  na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.
Oprocentowanie kredytu dla rolnika wynosi aktualnie:

  • 2,09% w skali roku dla kredytów na wydatki bieżące dla rolników, którzy posiadają polisę ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przynajmniej od jednego ryzyka,
  • 3,14 % w skali roku dla kredytów na wydatki bieżące dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
  • 3 %  w skali  roku dla kredytów na odtworzenie środków trwałych;

2) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika  złożony do KRUS;

3) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy -  na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;

4) ulg w podatku rolnym udzielanych  przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast  -  na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.

Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Agencji Nieruchomości Rolnych jest udzielana w formie de minimis. 

Uruchomienie dodatkowej formy pomocy (maksymalnie do wysokości równowartości 15 000 euro) ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości stanowiącej iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw na której wystąpiły szkody co najmniej na powierzchni 70% upraw rolnych wymaga:

  1. wyszacowania szkód,
  2. ustalenia  terminu naboru wniosków,
  3. ustalenia stawki pomocy na 1 hektar upraw, na której wystąpiły szkody.

"Przypominam również, że w 2009 r. uruchomiliśmy w ramach PROW 2007-2013 specjalny program odtwarzania produkcji rolnej po katastrofach klimatycznych. I tu także rolnicy, ośrodki doradztwa rolniczego, oddziały ARiMR znają zasady z jednej strony szacowania strat, z drugiej strony składania wniosków w tym programie" - podsumował minister Marek Sawicki.

Tekst: MRiRW
Zdjęcia: M. Kassa

 

Więcej informacji na: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/gotowi-do-walki-z-susza.html

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie W wielu miejscach spalone słońcem zboże czeka na deszcz,

    W wielu miejscach spalone słońcem zboże czeka na deszcz,

  • Powiększ zdjęcie tak samo jak ziemniaki.

    tak samo jak ziemniaki.

  • Powiększ zdjęcie Tu był jeszcze nie tak dawno staw. Brak opadów sprawił, że wysechł.

    Tu był jeszcze nie tak dawno staw. Brak opadów sprawił, że wysechł.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-24
Data publikacji:2015-07-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Zielonka
Liczba odwiedzin:3198