154 ROCZNICA URODZIN WIELKIEGO POLSKIEGO PISARZA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 maja 2021

Władysław  Stanisław Reymont

urodzony 7 maja 1867 r. w Kobielicach Wielkich zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie.

Polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski.

Był jednym z siedmiorga dzieci wiejskiego organisty, stosunkowo zamożnego i mającego ambicje zapewnienia swoim dzieciom wykształcenia. Reymont parał się różnych zawodów (był krawcem oraz dozorcą na kolei), marzył o aktorstwie, rozważał wstąpienie do klasztoru, ale dzięki wielkiej ambicji i odrobinie ,,szczęścia w nieszczęściu” (udział w katastrofie kolejowej i odszkodowanie) udało mu się wprowadzić swoje nazwisko do kanonu literatury światowej. Mieszkał głównie w Warszawie, ale dużo podróżował, do Francji, Włoch a w końcu do Ameryki.
Twórczość Reymonta jest zróżnicowana pod względem tematyki, formy literackiej oraz nierówna pod względem swej wartości. Utwory Reymonta tłumaczone były na kilkanaście języków. Władysław Reymont jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1924. Otrzymał ją za powieść ,,Chłopi”. Inne ważne dzieła pisarza to ,,Komediantka” i ,,Ziemia Obiecana”. 
W 1880 roku ojciec przeszłego noblisty zakupił w Jakubowie ziemię wraz z młynem na rzece ,,Miazga”. Autor ,,Chłopów” pozostający w licznych rozjazdach, często przyjeżdżał do domu rodzinnego, aby tam pisać. Do dnia dzisiejszego w miejscu, gdzie kiedyś stał dom znajduje się głaz z inskrypcją, a kilka metrów dalej znajduje się około 400 letnia lipa drobnolistna zwana Lipą Reymonta, pod którą według opowiadań pisarz tworzył swoje największe dzieła.

Gmina Czarnocin a w tym miejscowości tj. Zamość, Rzepki oraz sam Czarnocin są o czym nie wszyscy wiedzą również mocno związane z postacią autora „Chłopów”. To tutaj pisząc powieści i mieszkając na granicy gminy w miejscowości Jakubów (dzisiejsze Prażki)  szukał natchnienia i pomysłów. Tutaj również pracując na kolei wsiadał na stacji Wolbórka, która w 1925 zmieniła nazwę na Czarnocina obecnie wróciła do nazwy pierwotnej. W powieści „Chłopi” znaleźć można  wiele zwyczajów i tradycji z tego terenu i nazwiska funkcjonujące do dziś tj. Rzepecki czy Wachnik.

Gmina Czarnocin będąc historycznie ale również współcześnie gminą rolniczą, gdzie tradycje i zwyczaje ludowe są mocno kultywowane do dziś czuje mocną więź z Laureatem Nagrody Nobla. W 2017 roku Wójt Gminy Roman Miksa wraz z członkami zespołu „Ludowa Biesiada” wziął udział w obchodach 92 rocznicy śmierci pisarza, przy grobie na starym cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Od tego momentu gmina Czarnocin wstąpiła do grona gmin Reymontowskich i corocznie bierze czynny udział w uroczystościach związanych z Wielkim Polakiem.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-07
Data publikacji:2021-05-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Kamila Ceranka
Liczba odwiedzin:415