Jesteś tutaj: Start / Aktualności / Obchody 3 Maja

Obchody 3 Maja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 maja 2021

3 maja 1791 r. została uchwalona ustawa rządowa, która przeszła do historii. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką.

Z okazji upamiętnienia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie ogłosiła akcję, której celem jest upowszechnienie wiedzy historycznej z zakresu tematycznie związanego z Konstytucją 3 maja, edukacja w zakresie zasad wywieszenia polskiej flagi państwowej oraz kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Od 26 do 30 kwietnia w siedzibie biblioteki, wszystkim czytelnikom, były rozdawane biało-czerwone chorągiewki, tym samym zachęcając do wykonania fotografii z flagą narodową. Każdy kto chciał włączyć się do akcji, przesłał zdjęcie na adres e-mail biblioteki do 4 maja 2021 r.

Wszystkie przesłane prace, biorące udział w działaniu upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja można zobaczyć na stronie internetowej: www.gbp.czarnocin.pl oraz na Facebook ’u biblioteki.

Do inicjatywy włączyły się również inne instytucje działające na terenie gminy, które otrzymały od GBP w Czarnocinie biało-czerwone chorągiewki. Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnocinie wraz z opiekunami przygotowały wierszyki i piosenki o tematyce patriotycznej, a 30 kwietnia każde dziecko ubrało się w kolory narodowe. Dzieci z Klubu Malucha w Czarnocinie, które poznawały symbole narodowe, zawiesiły flagę na budynku Klubiku oraz wykonały pracę plastyczną z ryżu w barwach narodowych. Uczniowie i  pracownicy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie przygotowali film pokazujący w jaki sposób demonstrują swoje przywiązanie i szacunek do flagi narodowej.

„Serdecznie dziękuje za włączenie się do obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem.” – mówi Dyrektor GBP w Czarnocinie Milena Dzięcielewska.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-04
Data publikacji:2021-05-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Kamila Ceranka
Liczba odwiedzin:58