Ruszyła rewaloryzacja parku w Szynczycach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 kwietnia 2021

W minionym tygodniu w zabytkowym parku przy Szkole Podstawowej w Szynczycach ruszyły prace oczyszczające teren, które rozpoczynają realizację zadania „Rewaloryzacja parku na terenie Szkoły Podstawowej w Szynczycach w ramach programu priorytetowego WFOŚIGW w Łodzi „Rewaloryzacja zabytkowych parków województwa łódzkiego”.

Realizacja zadania polegała będzie na wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych i cięć sanitarnych na drzewach rosnących w parku, usunięciu samosiejek oraz zakrzaczeń, założenie wiązań elastycznych na drzewach, wykonanie nowego klombu kwietnego przed budynkiem szkoły poprzez nasadzenie krzewów bukszpanu, hortensji, kocimiętki goździków i pysznogłówki.  Ponadto w parku zostaną wykonane alejki utwardzone tłuczniem kamiennym, a aleja wjazdowa zostanie wykonana z kostki brukowej kamiennej. Cały teren  zostanie wzbogacony o architekturę ogrodową: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oraz tablice informacyjne zawierające istotne informacje nt. powstania parku oraz jego pierwotnego kształtu.

Na terenie parku zostaną wykonane również nowe trawniki oraz zostanie wybudowane nowe ogrodzenie. Ponadto w koncepcji rewaloryzacji przewidziano przebudowę przyłącza energetycznego oraz przebudowę i poszerzenie  zjazdu z drogi powiatowej i bramy wjazdowej, które umożliwi wjazd autobusu szkolnego na teren szkoły, a tym samym pozwoli na bezpieczny dojazd do budynku szkoły autobusu regularnie dowożącego dzieci i młodzież. Zasadniczym celem realizacji zadania jest jednak odbudowa wyglądu i przywrócenie dawnej świetności XIX wiecznego parku, który jest ogromnym dziedzictwem historycznym Gminy Czarnocin. Całkowita wartość inwestycji to kwota około 1 100 000 zł. Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW wynosi 362 042 zł w ramach dotacji i pożyczki z możliwością umorzenia na poczet kolejnych zadań a pozostała kwota zostanie pokryta z budżetu gminy i środków Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie rewaloryzacji przewidziane jest do 31 lipca 2021r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-06
Data publikacji:2021-04-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Anna Popek
Liczba odwiedzin:83