Historyczne wydarzenie w Gminie Czarnocin – podpisano umowę na budowę EKOSFERY

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 lutego 2021

W poniedziałek 22 lutego 2021 r. w Urzędzie Gminy Czarnocin Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa, w obecności Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Zbigniewa Ziemby, Przewodniczącego Rady Gminy Czarnocin Andrzeja Krajewskiego oraz Skarbnik Gminy Krystyny Lula, podpisał umowę z  przedstawicielem firmy ESINVEST Agnieszką Czołnik na projekt i budowę Centrum Edukacji Ekologicznej „EKOSFERA”.

Dumę i radość można było usłyszeń w głosie  Wójta Gminy Czarnocin, który tak omówił inwestycje w preambule podpisania umowy - Przeżywamy dzisiaj bardzo ważny moment w historii naszej gminy. Ta inwestycja to nie tylko wzniesienie budynku, ale też uporządkowanie centrum Czarnocina. Bardzo ważne jest dla nas to, że niemal 100% środków, które będą wydatkowane poprzez budżet naszej gminy pochodzi z dofinansowania. Niespełna 4 miliony 600 tysiecy złotych to wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach Regionalnego Programu operacyjnego, a pozostała kwota - 2,9 mln zł została pozyskana przez urząd z Funduszu Inwestycji Lokalnych czyli środków rządowych. Cała inwestycja będzie kosztować około 7,5 miliona złotych. Obiekt, który już za nieco ponad 2 lata ma stanąć w samym centrum Czarnocina,  będzie pełnił ważną rolę dla trzech instytucji. Znajdzie się tu miejsce dla  Gminnej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej, a także szeroko rozumianej instytucji kultury. To ostatnie cieszy mnie najbardziej, ponieważ takiego miejsca dla naszych wspaniałych, zdolnych mieszkańców bardzo brakuje. Dotychczas wszelkie uroczystości musiały się odbywać w sali gimnastycznej naszej szkoły czy w innych obiektach. To miejsce długo wyczekiwane przez mieszkańców Gminy Czarnocin i nasze wspaniałe zespoły oraz stowarzyszenia czy seniorów. Z radością będziemy czekać roku 2023 kiedy to zgodnie z umową, obiekt ma być gotowy do użytkowania.

O istotnej roli, jaką wieś odgrywa w rozwoju całej Polski, mówił natomiast obecny na spotkaniu marszałek senior, Antoni Macierewicz. - Inwestowanie w polską prowincję jest priorytetem Zjednoczonej Prawicy. To dlatego, że właśnie tutaj jest główna siła polskości. Ta społeczność przechowuje polskie wartości i w dużej mierze kultywuje nasze tradycje. Trzeba też podziwiać jej dynamizm, gospodarność i zdolności. Właśnie dlatego jesteśmy absolutnie zdecydowani wspierać finansowo polską prowincję - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości. Poseł ziemi piotrkowskiej wspomniał też, że są szanse na to, by polska wieś, była jeszcze mocniej dofinansowywana.  Nowy plan rozwoju Polski jest już przygotowany. Zakłada on stworzenie olbrzymich możliwości dla Polski. W najbliższych tygodniach, szczegóły zaprezentuje najpewniej premier Mateusz Morawiecki.

Większość pieniędzy, które pokryją koszty związane z budową "Ekosfery" pochodzi z budżetu województwa łódzkiego.  W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, możemy udzielać wsparcia finansowego samorządom gminnym i tak jest też w tym przypadku.  Bez wątpienia będzie to przestrzeń, która będzie skupiała mieszkańców, ale poprawi też jakość życia – powiedział obecny na uroczystym podpisaniu umowy Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba.

W trakcie spotkania podpisano także umowę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Łodzi a samorządem, na realizację projektu „Gmina Czarnocin dla najmłodszych mieszkańców” w ramach, którego środki pozyskane w wysokości 465 tys złotych zostaną przeznaczone na funkcjonowanie „Klubu Malucha” utworzonego przez gminę w ubiegłym roku. Umowa podpisana przez Marszałka Zbigniewa Ziembę oraz wójta i skarbnika gminy to efekt przygotowanego przez pracowników urzędu i złożonego w ubiegłym roku wniosku do władz woj łódzkiego. Wizyta obu Marszałków stała się też okazją do rozmów na temat całokształtu działań na terenie gminy Czarnocin. Goście wraz z Wójtem Romanem Miksą oraz Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Krajewskim mieli również okazję do obejrzenia centrum Czarnocina, gdzie dobiegają końca prace rozbiórkowe i porządkowe po starym zniszczonym budynku, na którego miejscu będzie realizowana budowa „Ekosfery”

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-23
Data publikacji:2021-02-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Kamila Ceranka
Liczba odwiedzin:174