Kilkaset tysięcy padniętych pszczół w Bieżywodach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 lipca 2020

W ostatnim czasie w miejscowości Bieżywody w gminie Czarnocin miało miejsce padniecie kilkuset tysięcy pszczół. Ubytek w rodzinie pszczelej spowodowany był prawdopodobnie zatruciem środkami ochrony roślin, lecz właściciel nie jest w stanie stwierdzić kto i kiedy dokonał oprysku.

W związku ze zgłoszeniem strat przez posiadacza pasieki i wymaganiami ubezpieczyciela Wójt Gminy Czarnocin zarządzeniem Nr 37/2020 powołał komisję do spraw szacowania start w pasiekach spowodowanych wytruciem pszczół na terenie gminy Czarnocin. Zadaniem powołanej Komisji było zbadanie wyglądu pszczół, określenie stopnia ubytku i oszacowanie rozmiaru poniesionych strat oraz sporządzenie protokołu zbiorowego w sprawie zatrucia.

Po oględzinach Komisja stwierdziła padnięcie kilkuset tysięcy pszczół miodnych, leżących wokół uli, co spowodowało znaczne straty finansowe oraz osłabienie rodzin pszczelich.

W uwagi na cyklicznie powtarzające się zatruwanie pszczół na terenie gminy Wójt przypomina rolnikom i prosi, aby osoby stosujące środki ochrony w uprawie, stosowały je ściśle według instrukcji stosowania tj. rodzaju i przeznaczenia, zalecanych dawek oraz okresu prewencji dla ludzi i pszczół- stosowanie w późnych godzinach popołudniowych, a także wieczornych.

Stosowanie tych zaleceń pozwoli ocalić uprawy roślin przed szkodnikami i chorobami, a rodziny pszczele zachowa przy życiu, przez co będziemy mogli cieszyć się i korzystać z wielkiego dobrodziejstwa tych owadów- powiedział Wójt Roman Miksa.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-07-27
Data publikacji:2020-07-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Kamila Ceranka
Liczba odwiedzin:119