Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem gminy Czarnocin

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 października 2019

23 marca każdego roku obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP.
         Węgrzy od setek lat są bliskimi przyjaciółmi naszego narodu. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki ...". Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: "Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi".

 

Legiony Polskie walczyły w Powstaniu węgierskim w 1849 roku. Węgrzy oferowali pomoc Polsce w wojnie polsko-bolszewickiej. Pomimo stania po dwóch stronach konfliktu w czasie II wojny światowej Węgrzy oświadczyli, że "nie są skłonni brać udziału, ani pośrednio, ani bezpośrednio, w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce" pozostając wierni naszemu narodowi. W czasie Powstania warszawskiego Węgrzy zaoferowali przejście na stronę polskich powstańców. Przyczyną Powstania węgierskiego w 1956 roku było poparcie węgierskich studentów dla wydarzenia Poznańskiego Czerwca. Po wybuchu Powstania węgierskiego Polacy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów, na terenie całego kraju odbywała się też zbiórka leków.
Śmiało można stwierdzić, że nie ma w Europie drugiego narodu, który od tylu lat byłby większym przyjacielem naszego kraju niż Węgrzy.

         W tym roku Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej obchodzony był w Kielcach. W kulminacyjnym punkcie obchodów - Gali Przyjaźni, w której uczestniczyli także przedstawiciele naszej gminy, udział wzięły głowy obu zaprzyjaźnionych państw - Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz prezydent Republiki Węgier Janos Ader wraz z małżonką. W uroczystościach uczestniczyło wielu parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej oraz gości z obu krajów. Prezydent Kielc, Bogdan Wenta podkreślił, że wiele kieleckich instytucji włączyło się w organizację obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a w mieście jest wiele różnorodnych wystaw oraz prezentacji dokumentujących wieloletnią przyjaźń i współpracę obu narodów. Wspomniał też o akcencie sportowym, rywalizacji najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier podczas „Turnieju Przyjaźni”. Mówiąc o korzeniach przyjaźni Polaków i Węgrów, Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał świętego Emeryka i jego pozostawiony na świętokrzyskiej ziemi - dar dla klasztoru - relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Mówił też o przyjaźni samorządów, m.in. Kielc i Budapesztu Czepel. To właśnie dzielnica stolicy Węgier będzie w przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Flagę - symbol tego wydarzenia, burmistrz Budapesztu Czepel - Lenard Borbely otrzymał z rąk prezydenta Kielc. Dowodem przyjaźni i wielkiego szacunku było uhonorowanie prezydenta Republiki Węgier Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. - Przyjaźń Węgrów i Polaków w najtrudniejszych czasach, wtedy kiedy się najbardziej potrzebujemy, pokazuje jaką ma moc - podkreślił Janos Ader. Galę Przyjaźni uświetnił spektakl, który był efektem polsko - węgierskiej współpracy artystycznej. Kielecki Teatr Tańca, założony oraz prowadzony przez Elżbietę i Grzegorza Pańtaków, zaprezentował przed  publicznością jedno z dzieł Beli Bartoka - balet współczesny Drewniany Książę, w choreografii Elżbiety Pańtak. Artystom Kieleckiego Teatru Tańca towarzyszyła znakomita Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

         Reprezentacja gminy Czarnocin z wójtem Gminy Romanem Miksą na czele biorąca udział w tegorocznych obchodach,  w trakcie  uroczystości spotkała się z węgierską gminą ÖTTEVÉNY, której Burmistrzem jest dr Bider Zsolt. ÖTTEVÉNY to niewielka wieś i gmina licząca niespełna 3 tysiące mieszkańców, położona w północno-zachodniej części Węgier, w pobliżu miasta Győr. Podczas spotkania Wójt przekazał list z oficjalnym zaproszeniem do podpisania umowy partnerskiej. Obydwaj włodarze gmin wyrazili wolę nawiązania bliższej współpracy i ustalono wstępny harmonogram działań. Pierwsza wizyta partnerskiej gminy węgierskiej na terenie gminy Czarnocin wstępnie planowana jest na maj bieżącego roku. Inicjatywa nawiązania bliższych kontaktów z Węgrami i wymiany doświadczeń z samorządem węgierskim narodziła się już podczas dwóch wyjazdów dużej grupy mieszkańców Gminy Czarnocin na Węgry w 2016 i 2017 roku - mówi Wójt Roman Miksa. Byliśmy już wtedy bardzo mile przyjęci przez naszych przyjaciół a zespół „Ludowa Biesiada” miał okazję występować i zaprezentować naszą kulturę i tradycję. Myślę, że nawiązując bliskie kontakty będziemy mogli tworzyć dobry klimat do szerokiej współpracy na różnych płaszczyznach.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-29
Data publikacji:2019-10-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna Krych
Liczba odwiedzin:671