PAMIĄTKOWA TABLICA płk. JANUSZ ZYGMUNTA JAGRYMA MALESZEWSKIEGO KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI – SYNA ZIEMI CZARNOCIŃSKIEJ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 czerwca 2018

W piątek 15 czerwca 2018 mieszkańcy Gminy Czarnocin z dumą świętowali uroczystość upamiętnienia osoby płk. Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego. Urodził się 1 maja 1879r. w rodzinie ziemańskiej jako syn Hilarego, byłego powstańca styczniowego, dzierżawcy majątku Czarnocin, i Marii z Krasnodębskich.

Uczęszczał do szkoły realnej w Warszawie, ale został z niej relegowany za udział w manifestacji patriotycznej, po czym wstąpił do Akademii Handlowej w Lipsku, którą ukończył w 1902. Przez jakiś czas pracował jako handlowiec a około 1910 powrócił do Polski. Od 5 sierpnia 1914 służył jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich. 10 czerwca 1915, w czasie szarży pod Rokitną dowodził II plutonem 2 szwadronu 2 Dywizjonu Ułanów, późniejszym 2 pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich. W czasie szarży został ciężko ranny i wzięty do niewoli rosyjskiej. W listopadzie 1915, po amputacji nogi, jako inwalida wrócił w drodze wymiany z niewoli i otrzymał roczny urlop zdrowotny. Od jesieni 1916 kolejno służył w Krajowym Inspektoracie Zaciągu w Warszawie, jako sekretarz generalny Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu, a w końcu jako kierownik Głównego Urzędu Zaciągu polskiej armii zwanej Polnische Wehrmacht, którego szefem był Władysław Sikorski. W październiku 1918 mianowany został szefem Wydziału Spraw Oficerskich w Sztabie Inspektoratu Lokalnego w Polnische Wehrmacht. W 1918, po wstąpieniu do Wojska Polskiego działał najpierw w Wydziale Personalnym Departamentu VI Ministerstwa Spraw Wojskowych, 1 marca 1920 wyznaczony został na stanowisko szefa Sekcji 1 Ogólno-Organizacyjnej Oddziału V Personalnego Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz jako oficer do zleceń w gabinecie ministra spraw wojskowych. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był członkiem Rady Obrony Stolicy przy Delegacie MSW. W latach 1925–1926 nie pełnił żadnych funkcji ze względu na ciężką chorobę. W maju 1926 wziął czynny udział w przewrocie majowym, broniąc wraz z płk. Sławojem Składkowskim gmachu MSW na ul. Nowowiejskiej.. Po przewrocie majowym, na jesieni 1926, został szefem Wydziału Wyznań Niekatolickich Ministerstwa Spraw Wojskowych z pozostawieniem dotychczasowej funkcji oficera sztabowego do zleceń przy Ministrze Spraw Wojskowych. W latach 1926–1935 pełnił funkcję Komendanta Głównego Policji Państwowej, a następnie był senatorem z województwa kieleckiego w Senacie IV kadencji. W 1909 Janusz Maleszewski poślubił Jadwigę Marię z Dunin-Borkowskich (ur. w 1890), która w czasie jego działalności w Policji była organizatorką i pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”. W trakcie swojej służby został odznaczony: Krzyżem Srebrnym  Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości,. Otrzymał również odznaczenia zagraniczne tj.: Komandor z Gwiazdą Orderu Krzyża Orła (Estonia), Komandor Orderu św. Maurycego i Łazarza (Włochy), Kawaler Orderu Legii Honorowej (Francja) i Order Gwiazdy Rumunii. Zmarł 27 września 1942 roku w Warszawie a miejsce jego pochówku nie jest znane.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. WNMP w Czarnocinie Mszą za Ojczyznę a następnie przemaszerowano pod Urząd Gminy w Czarnocinie gdzie zawisła tablica. Uroczystego odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa w asyście podinsp. Krzysztofa Mikułowskiego – Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim, Dariusza Roguta – Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Jarosława Olbrychowskiego – Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” w Łodzi, mł.insp. w st. spocz. Włodzimierza Alamy – Prezesa Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Piotrkowie Trybunalskim oraz mł. asp. Łukasza Wróbla Prezesa Stowarzyszenia Grupy Historyczno Edukacyjnej im płk. Janusza Maleszewskiego, II Okręg Policji Państwowej. Ceremonia osłonięcia zakończyła się poświęceniem tablicy przez Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacka Syjuda oraz złożeniem wieńców i zniczy przez uczestników uroczystości.

Na zakończenie części oficjalnej w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Czarnocin powiedział, że uroczystość zorganizowana została w roku jubileuszu 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę aby świętować niepodległość i wolność, którą możemy się dziś cieszyć, a o którą walczyły miliony polaków, a jako żołnierz, policjant i senator walczył również płk. Maleszewski. Cytując słowa Juliana Ursyna Niemcewicza „Są ludzie zasłużeni dla Ojczyzny, o których mówić należy dobrze i nieustannie” podkreślił, że tablica odsłonięta w tym wyjątkowym roku, jest wyrazem szacunku dla wybitnego syna Czarnocińskiej ziemi, ale również refleksją i przykładem tego jak godnie i mądrze żyć.

Uroczystość zakończyła się defiladą kompani honorowej łódzkiej policji i przemarszem na teren Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie gdzie odbył się festyn pn. 100.lat Niepodległości – festyn „Mundurowi Dzieciom" zadanie współfinansowane przez  Powiat Piotrkowski   w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie : kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 r., współorganizowany z Urzędem Gminy przez Ochotniczą Straż Pożarną w Woli Kutowej. Podczas pikniku można było obejrzeć pokaz ratownictwa drogowego w trakcie zainscenizowanego wypadku, prezentację wyposażenia 'Policja wczoraj i dziś", prezentację wyposażenia Wojska Polskiego, pokaz współczesnego sprzętu Państwowej Straży Pożarnej z Piotrkowa i OSP z Czarnocina oraz sprzętu Pożarniczego Centrum Historyczno - Edukacyjnego Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. W pikniku wzięli udział również członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. mjr. Hubala, Grupa Rekonstrukcyjna III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci oraz pyszną grochówkę, podawaną przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-06-20
Data publikacji:2018-06-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna Krych
Liczba odwiedzin:1853